Czy Polacy byli wyłącznie ofiarami, a inni to oprawcy?

Co i rusz, w polskich mediach ukazują się anonsy, iż banderowscy rezuni podnoszą głowę. Protoplaści gryzą ziemię, ale ich wnukowie ochoczo stawiają pomniki ukraińskim bohaterom. „Na nieszczęście” dla nich, ich polityka była także antypolska i stąd oburzenie. Dziwić może taka polska polityka, która żyruje ambicje Kijowa, w ciemno, który nawet nie ukrywa, że z Polską nie jest mu, już, po drodze. Ale, co to ma wspólnego z Żydami? Ano bardzo wiele. I Warszawa, i Kijów pomijają, całkowicie, w swojej polityce historycznej, w polityce „dobrej zmiany”, tu w Warszawie J. Kaczyńskiego, a w Kijowie P. Poroszenki, udział własnych narodów w Holokauście. „Dobra zmiana” to ucieczka od odpowiedzialności w świat wierzeń w „niezłomnych”, „wyklętych”, ale i jedna, i druga to pudrowanie trupa, jakim jest Polska i Ukraina. No może ukraiński trup „bardziej żywy”, a może i bardziej potrzebny niż „Lachów”. Oczywiście, trupa, na planszy gry strategicznej, albowiem tak polskie, jak i ukraińskie społeczeństwo karmione jest „miodem ze skały”, rzekomą mocarstwowością, Międzymorzem, projektem Wielkiej Ukrainy. Są bez szans!
Ale, wracając do istoty sprawy, co tak oburzyło rekonstruktorów oporu przeciw Sowietom? To samo, co zawsze. Kijów ma swoich „bohaterów” i co najgorsze, ci bohaterowie są oprawcami Polaków. Wszelkie wysiłki, by Kijów wybrał na swoich bohaterów, takich ludzi, którzy chcieli wprawdzie wolnej Ukrainy, ale kochali Polskę, spełzają na niczym.
Co się stało?
W dniu 25 lutego, tuż przy wejściu na teren Babiego Jaru, miejsca rozstrzelania kilkudziesięciu tysięcy Żydów doprowadzonych tam przez ukraińskich policjantów, członków i sympatyków OUN, odsłonięto pomnik aktywistki i propagandzistki OUN(M), Ołeny Telihi. Uroczystość uświetnili swoją obecnością lider OUN Bohdan Czerwak, mer Kijowa Witalij Kliczko, wicepremier Paweł Rozienko, minister Jewhenij Niszczuk, patriarcha Filaret. Wszyscy oni, bez wyjątku i nie bez dumy, mówili, że świętowana działaczka nacjonalistów ukraińskich walczyła z Niemcami w okupowanym Kijowie i za to została rozstrzelana przez Gestapo w Babim Jarze.
Zastanawiam się, czy Polacy „przełkną tę żabę”, ale to dla Ukraińców, tacy polscy „żołnierze wyklęci”. Nie ma szans, by Ukraina zmieniła swoje podejście, politykę historyczną, by usatysfakcjonować sąsiadów.
Dlaczego?
Wicepremier ukraińskiego rządu powiedział: „Tutaj, dzisiaj, na tym miejscu, my wszyscy razem odpowiadamy na te sowieckie, a dzisiaj rosyjskie stereotypy o roli i stanowisku ukraińskich patriotów. Jeszcze raz powtarzam, w tej ziemi leżą pochowane setki ukraińskich patriotów, w tym także z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, którzy zostali zamęczeni przez niemieckich okupantów.”
Twierdzę, że nazizm to przypadłość nie tylko Niemców, ale i innych narodów otumanionych tym sposobem myślenia, rasizmem, szowinizmem i antysemityzmem w postaci Judenhass. Więc sowieckość może też?
Jak Polacy chcą zohydzić ukraińską bohaterkę? Ano zarzutem o kolaboracji z Niemcami. Oczywiście, OUN miotał się w swoich planach stworzenia państwowości ukraińskiej od współpracy z Niemcami, co samo w sobie nie byłoby niczym zdrożnym, gdyż elastyczność w polityce jest atutem i pragmatycznie rzecz ujmując czystki etniczne były działaniem dla dobra przyszłego narodów ukraińskiego. Jednakże budowa, tak rozumianej przez OUN, państwowości ukraińskiej stała w sprzeczności z dążeniami innych narodów zamieszkujących terytorium przewidziane dla przyszłej Ukrainy. Ot i cała tajemnica.
W Babim Jarze zginęli nie tylko Żydzi, ale tylko Żydzi byli mordowani wyłącznie z powodów etnicznych. Zgotowany Żydom Holokaust, ich ludobójstwo to wspólna tradycja i ukraińskich, i polskich nacjonalistów, przy czym Ukraińcy zostali włączeni do operacji „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” przez Niemców, którzy mamili ich własnym państwem, a bez poparcia niemieckiego jego stworzenie nie byłoby możliwe. To, że Niemcy nie zamierzali pozwolić na powstanie samodzielnego państwa to już inna sprawa. Ukraińcy brali udział w eksterminacji Żydów bądź jako członkowie oddziałów wojskowych pod dowództwem niemieckim, bądź jako oddziały nacjonalistów ukraińskich współpracujące z Niemcami na drodze walki o własną państwowość. Wiemy, dziś, że te rachuby były mrzonkami. Po wyeliminowaniu Żydów przejmowany był ich majątek. Prawdopodobnie ukraińska bohaterka miała na swoich rękach krew żydowską, a dla doczesnego powodzenia także przejęte żydowskie przedsiębiorstwo. „Aryzacja” mienia? Nic nowego, jak w miastach polskich, mienie po zamordowanych Żydach nie leżało odłogiem.
Wołodymyr Wiatrowycz skomentował odsłonięcie pomnika słowami: „Nareszcie to się dokonało!”. Zapowiedział udział w międzynarodowej konferencji naukowej w Paryżu, na której będzie udowadniał, ze OUN nie kolaborowała z nazistami i nie brała udziału w Holokauście.
Przecież to samo robią Polacy, propagując religię pomocy, twierdząc, że pomagali Żydom ze wszystkich sił, narażając siebie i swoje rodziny na śmierć, chwaląc się „Sprawiedliwymi” oraz bohaterstwem w walce z okupantem niemieckim.
Jestem w stanie przyznać, że OUN nie kolaborowała z nazistami, gdyż kolaboracja to współpraca z nieprzyjacielem, czy okupantem, a w dziele budowy Wielkiej Ukrainy nazistowskie Niemcy nie były wrogiem Ukraińców, jak wmawiali sobie sami Ukraińcy. Wrogami była Polska i Rosja sowiecka, które wespół gnębiły Ukraińców, każdy na swój, indywidualny i różnorodny sposób, blokowały wysiłki na rzecz powstania niepodległego państwa ukraińskiego. To, co wydarzyło się, z Polakami, w latach 1943-44 to wymowna odpowiedź na politykę przedwojennej Polski wobec mniejszości narodowych i etnicznych.
Co zrobi Polska w tak zatomizowanym świecie? Czy twardo stać będzie na gruncie, że banderowcy to zbrodniarze, czy ktoś wytłumaczy jej, że Ukraina geopolitycznie jest ważniejsza i „ręce precz” od Ukrainy? Zobaczymy…

Informacje o Noah Donnersmarck

Denn, wie du anfingst wirst du bleiben, so viel auch wirket die Not und die Zucht das meiste nämlich Vermag die Geburt und der Lichtstrahl der dem Neugebornen begegnet.
Ten wpis został opublikowany w kategorii judaizm i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>