Bez jaj!

Ukazał się, kilka dni temu, materiał dziennikarski, że jedna z polskich firm produkujących jajka oszukiwała na nich, a to fałszowała datę przydatności do spożycia, a to dawała niewartościowe jaja do makaronów. Jednym słowem cuda z jajkami. Afera zakreśla coraz szersze kręgi w kurzym świecie i przyprawia klientów o palpitacje serca, duszności. Dlaczego to takie ważne? Samo oszukiwanie konsumentów to już „zbrodnia przeciw ludzkości”, ale żeby coś takiego robić z jajami, to już szczyt.
Okazuje się, że jaja są ważne dla wszystkich. W judaizmie mają szczególny charakter. Posłuchajmy…
Jajko zagościło na żydowskim stole jako potrawa podawana osobom znajdującym się w żałobie, podczas pierwszego posiłku po pogrzebie najbliższego krewnego lub małżonka. Dziś to już tradycja. Jajko – pod postacią tzw. bejcy – spożywane jest w czasie święta Pesach, odnajdujemy je na talerzu sederowym.
Rozłóżmy na czynniki pierwsze jajko w obu opisanych sytuacjach. W pierwszej, jajko jest symbolem żałoby, jest podawane w całości, bez otworów i w tym kształcie, a więc swoim naturalnym, jego powierzchnia jest gładka, niemalże bez wyrazu i pusta, jak puste są te chwile po pogrzebie kogoś najbliższego, gdy odczuwamy psychiczną pustkę, może próżnię i nie znajdujemy słów, aby opisać nasz smutek i rozpacz. Owalność jaja symbolizuje także kolisty kształt cyklu życia i przemijanie czasu, ot choćby poprzez następujące po sobie pory roku. Ale jednocześnie zdawać musimy sobie sprawę, że w środku jajka, pod jego skorupką, znajduje się obietnica odrodzenia, bo zawartość jego wnętrza symbolizuje narodziny i kreację nowego życia.
Natomiast, na sederowym stole znajduje się ugotowane na twardo, a później opieczone jajko, zwane bejcą. Bejca symbolizuje korban chagiga, czyli dodatkową świąteczną ofiarę składaną obok baranka pesachowego w Świątyni. Podobnie jak zeroa – opieczone mięso przypominające o ofierze korban pesach, bejca ma wyłącznie znaczenie symboliczne i wyraża żal z powodu utraty dwóch Świątyń i stanowi przypomnienie, że Świątyni nie ma, a więc nie można składać ofiar.
Jajka ugotowane na twardo są spożywane w trakcie posiłku sederowego (Szulchan Orech) i wtedy symbolizują odrodzenie, wyzwolenie i wiosnę, ale bejca nie jest zjadana.
Widzimy więc, jak ważne są jajka.
Do producentów mamy jeden postulat: nie oszukujcie na jajach, nie róbcie jaj i bez jaj!

Informacje o Noah Donnersmarck

Denn, wie du anfingst wirst du bleiben, so viel auch wirket die Not und die Zucht das meiste nämlich Vermag die Geburt und der Lichtstrahl der dem Neugebornen begegnet.
Ten wpis został opublikowany w kategorii judaizm i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>