Czy warto sprzątać w domu?

Wydawałoby się, że to oczywista oczywistość i nie ma o czym mówić. Ale w świecie, gdzie „sobota to niedziela” warto tę „oczywistą oczywistość” podbudować religijnie. Nie ma to, jak przyjemność przebywania w czystym pomieszczeniu, z przyjemnością uzasadnioną duchowo. Dniem, który szczególnie uzasadnia bycie z bliskimi i przyjaciółmi jest szabat. To czas odpoczynku i zatrzymania się. Dzień ten jest specjalnym czasem i jako taki składa się z wielu elementów. Jednym z nich jest specjalny posiłek, posprzątany dom, odświętnie ubrani domownicy, a więc wszystko to, co pozwoli nam odróżnić dzień szabatu od zwykłych dni.
Każdego szabasowego wieczoru odwiedzają nas dwa anioły. Jeden z nich to anioł Dobra, drugi, a jakże, to anioł Zła. Oba odwiedzają żydowskie domy. Po wejściu, jeśli zobaczą, że jest on nie posprzątany, a stół nie zastawiony, „ręce zaciera” Anioł Zła, mówiąc radośnie, by ten szabat był wzorem dla kolejnych:”Niech wszystkie wasze Szabaty będą takie, jak ten”. Anioł Dobrego jest „w kropce” i musi powiedzieć:
„Amen, niech tak będzie”. Jeżeli jednak anioły zobaczą dom przygotowany na szabat, to wtedy Anioł Dobrego, radosny, mówi: „Niech wszystkie wasze Szabaty będą takie, jak ten”. Teraz Anioł Złego „w kropce” musi powiedzieć: „Amen, niech tak będzie”.
Warto dbać o porządek, a jakże…

Informacje o Noah Donnersmarck

Denn, wie du anfingst wirst du bleiben, so viel auch wirket die Not und die Zucht das meiste nämlich Vermag die Geburt und der Lichtstrahl der dem Neugebornen begegnet.
Ten wpis został opublikowany w kategorii judaizm. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>