Czy rasizm jest złem?

Większość zapytanych ludzi odpowie, że tak, jest złem.
Przy takiej dobitnej odpowiedzi ciśnie się pytanie: Dlaczego rasizm to coś złego? I dodatkowe, czy głoszenie poglądów rasistowskich, a szerzej rasizmu jest złem? Człowiek jako istota złożona, składa się z dwóch, całkiem różnych, „składników”, a mianowicie takich, których nie wybierał i takich, które wynikają z jego wyboru.
Każdy z nas stanowi zbiór takich cech, na które nie ma wpływu, takich jak rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, miejsce urodzenia, wiek, cechy fizyczne, nikt tych rzeczy nie wybiera oraz z takich cech, na które ma wpływ i o których może decydować, a są to postawy, wartości, które akceptuje, czyny, których dokonuje, sposób odnoszenia się do innych ludzi.
Wydaje się, że nie jest sprawiedliwe osądzanie kogokolwiek na podstawie tego, na co nie ma wpływu. Natomiast całkowicie odmiennie wygląda ocenianie ludzi na podstawie tego, co jest rezultatem ich wyboru. Człowiek dysponuje wolną wolą, ma rozum i dlatego to, jak wybiera oraz co wybiera, może podlegać i podlega ocenie innych ludzi.
Jednakże rasizm to zespół poglądów głoszących istnienie różnic i nierówności pomiędzy ludźmi. Przynależność do rasy jest niezależna od woli człowieka. Rasy nie można ani wybrać, ani zmienić. Jedną z zasad rasizmu jest ocenianie ludzi na podstawie ich cech naturalnych, biologicznych.
Pamiętać musimy, że w powszechnie uznawanym porządku prawnym istnieje prawo każdego człowieka do posiadania własnych poglądów oraz do swobodnego ich wyrażania, zastrzegając tylko, że korzystanie z tego prawa wiąże się z odpowiedzialnością, co oznacza, że może ono podlegać ograniczeniom, które są niezbędne dla poszanowania praw i dobrego imienia innych, ochrony bezpieczeństwa państwowego, porządku publicznego albo zdrowia i moralności publicznej.
W tym rozumieniu „rasizm” jako jeden z poglądów ideologicznych, bez znaczenia praktycznego, czy słuszny, czy nie, może być głoszony przez wszelkiej maści „rasistów”. Korzysta on z wolności słowa. Zakłada ona bowiem także możliwość głoszenia poglądów niesłusznych, czy też takich, które nie podobają się nam. Nie istnieje coś takiego, jak „rasa ludzka”, albowiem ludzie to gatunek, w którego obrębie funkcjonują rozmaite rasy, które różnią się od siebie pod wieloma względami i oczywiste jest, że nikt nie może zabronić publicznego podkreślania tego.

Informacje o Noah Donnersmarck

Denn, wie du anfingst wirst du bleiben, so viel auch wirket die Not und die Zucht das meiste nämlich Vermag die Geburt und der Lichtstrahl der dem Neugebornen begegnet.
Ten wpis został opublikowany w kategorii judaizm i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>